3. 7. 2014

Sympatie a plnou podporu vyjadřuje zlínská Strana zelených občanskému sdružení Komunitní křižovatka, které se pustilo do nelehkého boje proti hazardu a hazardní lobby v krajském městě. O zákaz hazardu ve Zlíně zelení usilují už od roku 2012.

Nelíbí se nám způsob, jakým se radnice rozhodla zjistit názory lidí na hazard – anketa, která vyšla v červencovém Magazínu Zlín a kterou pro její manipulativnost kritizuje i Sociologický ústav Akademie věd ČR. „Anketa sama o sobě není dobrý nástroj ke zjišťování postojů a názorů lidí, jenže když je ještě k tomu návodná, je to už dokonalá katastrofa. Posíláme velké metodologické mínus do Zlína,“ vyjádřili se odborníci na svém facebookovém profilu. „Anketní otázka je položena jednoznačně ve prospěch heren. Její výsledky jsou navíc pro město nezávazné a není problém je zmanipulovat. Jsme pro referendum v termínu podzimních komunálních voleb a podporujeme petiční akci za jeho vyhlášení, kterou spustila Komunitní křižovatka,“ řekl Jurča.

Za nebezpečné považují zelení i četná prohlášení zlínského magistrátu v médiích poukazujících na skutečnost, že Komunitní křižovatka čerpala na svůj festival Zlínské jaro dotaci právě z peněz z hazardu. Příjem z hazardu tvoří necelých 5% z celkových příjmů města a nikde není napsáno, že zrovna tyto peníze musí jít na kulturu, sport, neziskové organizace apod. Radnice tak demagogicky a účelově vytváří spojení mezi dotacemi a hazardem. Jednak tím vytváří iluzi, že hazard je tu proto, aby šířil dobro, jednak útočí na jedno ze základních lidských práv – svobodu projevu. Není možné kupovat si mlčenlivost od organizací, kterým město přispívá na činnost.

Zelení kritizují i fakt, že radnice poskytuje obhajobě hazardu neúměrný prostor v Magazínu Zlín, který distribuuje zdarma do všech schránek ve městě. Doposud mu věnovala celé čtyři strany plné polopravd, aniž by uvedla relevantní názory odborníků a oponentů. Některé informace navíc zcela ignoruje. Můžeme se pouze domnívat zda záměrně či nikoliv.  „Magazín by neměl být propagačním materiálem radnice, ale informačním časopisem města a rovnocenný prostor by v něm měl být pro všechny,“ myslí si Jurča.