12. 10. 2017

Jana Zapletalová Koláčková se narodila v Olomouci v červnu 1982. Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Je vdaná a s manželem mají pětiletou dceru Amálku a půlročního syna Alberta. Momentálně pracuje jako akademická pracovnice v Justiční akademii v Kroměříži. Mezi její záliby patří rodina, veřejné dění, šachy a cestování.

Ahoj Jano, jak jsi prožila prázdniny?

V březnu se nám s manželem narodilo druhé miminko, takže jsem byla na mateřské dovolené a užívali jsme si jen tak s dětmi. Po očku jsem také sledovala průběh žní. Manžel totiž pracuje v zemědělství a já mám tuhle část roku moc ráda. Od září se již ale zase vracím zpátky na částečný úvazek do práce, takže jsem ráda, že jsem si trochu odpočinula.

Jaké jsou tvé koníčky?

Vždycky mě zajímalo veřejné dění, a proto se koneckonců angažuji v Zelených. Moje aktivity dnes ale čím dál víc směřují k rodině a našemu bezprostřednímu okolí. Jsem aktivní například v Zábavním a okrašlovacím spolku, který letos rozjel na Chvalčově úžasné letní kino, nebo v Klubu rodičů při chvalčovské škole a školce, kam chodí naše dcera a až přijde čas, nastoupí tam i náš mladší syn. Asi před dvěma lety jsem také začala hrát šachy. Možná se to nezdá, ale je to vzrušující hra!

Jsi právnička. Na jakou oblast se specializuješ?

Již od studií se zajímám o lidská práva a mám to štěstí, že se tato oblast stala i mým zaměstnáním. V Justiční akademii jsem zodpovědná za vzdělávání soudců a státních zástupců v oblasti lidských práv a ústavního práva. Nově se zabývám vzděláváním opatrovnických soudců a soudkyň, to je také nesmírně zajímavé.

Jak často využíváš znalosti z práva ve svůj prospěch?

Vlastně velmi málo. Čas od času se na mě obrátí kamarádi s žádostí o radu nebo nějaké jednodušší podání, tak to samozřejmě neodmítnu. Když jsme ale s maminkou prodávaly dům, přenechala jsem starost o smlouvy raději kamarádovi, který se na nemovitosti specializuje. Je to jako u lékaře, ti by také neměli léčit sebe a svou rodinu.

Myslíš, že je v Česku mnoho zákonů, které nejsou právnicky v pořádku a potřebovaly by pořádně „opravit“?

Myslím, že je náš právní řád již dlouhou dobu nesrozumitelný pro běžného občana. I my právníci musíme využívat počítačové programy, abychom si byli schopni najít všechna potřebná ustanovení, která se daného problému týkají. A to určitě není z pohledu běžného uživatele dobře. Je to jakýsi odraz složitosti dnešního světa. Před lety existovala taková iniciativa, která vyzývala politiky, aby vždy když jeden zákon přijmou, druhý z právního řádu odstranili. To byla docela zajímavá myšlenka.

Jak se ti žije v Chvalčově?

Na Chvalčov jsem se přistěhovala za manželem. Předtím jsem žila v Brně a v Praze, takže to byla docela velká změna. Teď s dvěma dětmi jsem za ni ráda. Myslím, že na Chvalčově mají ještě šanci prožít dětství, jaké jsme prožívali my, když jsme byli malí. S ostatními dětmi lítat venku, na ulici nebo z jedné zahrady na druhou. I po pracovní stránce jsem ráda, že Justiční akademie sídlí v Kroměříži a ne v Praze, ta zběsilá rychlost, ve které se žije ve velkých městech, mi už moc nevyhovuje.

Proč jsi se rozhodla jít do politiky?

Do Strany zelených jsem vstoupila krátce poté, co se nám narodila první dcera. Ve Chvalčově jsem byla nová a cítila jsem potřebu stýkat se s podobně smýšlejícími lidmi. Napadlo mě, že nejvíc společného budu mít právě s těmi, kteří v této straně působí. Hlavním spouštěčem bylo ale vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě. Byla jsem tak zklamaná a naštvaná, že jsem se rozhodla s tím něco aspoň trochu dělat.

Jakou máš zkušenost s politikou?

Svoji první velkou zkušenost s politikou jsem získala v letech 2008 a 2009, kdy jsem působila jako úřednice na Úřadu vlády. Pracovala jsem pro Džamilu Stehlíkovou a později pro Michaela Kocába, později už i jako náměstkyně ministra. Byla to velká lekce. V dobré i zlém. V politice se pohybují různí lidé, někteří jen kvůli svému egu a z chuti po moci. Řada politiků a vysokých úředníků jsou ale skvělí profesionálové, kteří vždy jednají ve veřejném zájmu a jsou loajální ke státu a k jeho občanům. Je dnes zvykem nadávat na politiky, ale já si myslím, že politika je důležité řemeslo a že máme dost dobrých politiků. A to nejen těch zelených!

Proč by podle tebe měli občané volit právě Zelené?

Právě ve Straně zelených jsem se seznámila s celou řadou odborníkům a čestných lidí, kteří na politiku ještě nerezignovali, a to je dobře. Kromě toho mi čím dál víc přijde důležité, že Zelení ctí demokratická pravidla nejen navenek, ale i uvnitř své strany. I když to někdy trvá déle, nejsme strana, kde by se rozhodovalo jako ve firmě či v autoritářském režimu. Náš program je podrobně vydiskutovaný a všichni měli možnost přesvědčit druhé o tom, že třeba mají lepší řešení.  To už se dnes moc nevidí.

Jana Zapletalová Koláčková, Vaše kandidátka číslo 14 za Zelené ve Zlínském kraji

Celou kandidátku a další rozhovory si můžete přečíst zde.