
3. 3. 2025
Na únorovém zastupitelstvu jsem považoval za nutné shrnout celou kauzu kolem návštěvy radních Zlína v Číně. Myslím, že je nutné nepřecházet podobné přešlapy mlčením, jinak se z nich stanou běžné kroky. Ať už se jedná o řidiče tramvaje, radní města nebo prezidenta USA.
Zasedání zastupitelstva Zlína, 6. 2. 2025, diskuse občanů – vystoupení k Číně: videozáznam
Dobré ráno,
jednak jsem chtěl poděkovat za jasné odpovědi na mé otázky ohledně návštěvy v Číně, které jsem minule položil. Také za způsob řízení diskuse zde na zastupitelstvu i za způsob komunikace úředníků města, který je velmi profesionální. Vidím jistý posun k lepšímu od doby, kdy jsme zde na zastupitelstvu vedli debatu o hazardu.
Dovolím si ovšem ještě na diskusi navázat. Zmínili jste, že firma která byla součástí vaší delegace a podepisovala jakési memorandum se jmenuje Beistar CZ, s.r.o.
Dohledal jsem, že firma byla založena v roce 2017 a z účetních výkazů zveřejněných v roce 2024 plyne, že má nulové tržby, jen kolem milionu roční mzdové náklady a opakovanou ztrátu kolem tří milionů. Tyto údaje jsou více než podivné.
Připomínám, že dané memorandum bylo, a Čínou dosud také je, vydáváno za memorandum mezi městy, nikoli nějakými maličkými firmami.
Velmi to tedy připomíná vzorec, který byl Čínou u nás již několikrát uplatněn, kdy česká politická reprezentace byla pro vidinu jakýchsi investic či významných obchodních partnerství dotlačena k různým setkáním, konferencím či bůhví čemu a skutek utek. Jediné co z tohoto lobbingu vzešlo, byla propagace Číny, čínského vidění světa a realizace čínského vlivu skoro zadarmo, či dokonce jejím uhrazením z kapes českých daňových poplatníků, stejně jako to bylo s cestou představitelů Zlína do Číny.
Pro občany ČR je zde také dlouhodobý čínský vzkaz: je jedno, že jsme totalitní zemí, kvůli obchodu se s námi všichni baví a přivírají oči nad porušováním lidských práv, protože se to vyplatí. A stejně podobný vzkaz má Čína také pro své vlastní občany včetně politických vězňů: vidíte, jste demokratickému světu ukradení, protože je zajímá trh.
Tak to ovšem není, vždy se jednalo jen o nafouknuté bubliny, které posléze splaskly a ukázalo se, že lidská práva nemohou být na prodej. Zahraniční politika Hradu za Zemana bylo jedno velké selhání a jen nějakou záhadou má přesto dozvuk právě ve Zlíně.
Pan primátor bohužel také použil již obehraný argument. Že máme čínské oblečení a elektroniku… netuším, co tím, chtěl říct, snad že bychom měli kvůli tomu mlčet? Podobné argumenty se šířily v období Ruskem vyvolané energetické krize. Chcete plyn a ropu, pak na Ukrajinu zapomeňte.
A jak to tedy je? V obou případech se projevuje, že kupujeme my, my jsme v pozici zákazníků a tedy my taháme za delší kus provazu, protože nějaký jiný prodejce se vždycky najde…. Obchodní bilance s Čínou je pro nás totiž výrazně deficitní. Není tak třeba kvůli obchodu, obzvlášť v rámci Evropské unie, dělat žádné kompromisy ohledně svobod a lidských práv. Naopak, vývoj posledních let jasně ukázal, že právě a jen jejich důsledná obhajoba a obrana je tou správnou cestou.
Když to ale shrnu, vypadá to, že co se té cesty týče, tak se nejednalo o váš záměr a věřím, že jste se skutečně jen chtěli zachovat slušně a přijali pozvání k reciproční návštěvě. Zpětně byste ale měli nahlížet na tu cestu v širším kontextu a také na to, že se jednalo prostě a jednoduše o past. Přesto, že se podobně nachytalo více vašich předchůdců, přesto, že na podobné pasti upozorňuí zprávy BIS, chytili jste se tak jak tak. To ovšem neznamená, že z toho není cesta ven.
Na otázku, zda jste se nějak ohradili protistraně kvůli dezinterpretaci té cesty jste reagovali, že jste se přeci ohradili v českých médiích. To je poněkud bizarní. Myslím, že správným postupem je dostatečně důrazně žádat nápravu u čínské protistrany, která danou informaci vypustila a dosud ji na svém webu uvádí. Pokud vůbec bude mít nějaká komunikace mezi městy v budoucnu nač navázat, těžko by to bylo na tuto lež v případě jejího nevyjasnění..
Tomáš Pasterný