23. 6. 2024

Komentář našeho zastupitele MUDr. Richarda Kremla k dění na kraji a k dalšímu jednání krajského zastupitelstva:
Další díl seriálu reportáží z Baťova mrakodrapu, červen 2024. Už jsem opakovaně psal, že nejvíc vzrušených diskuzí na Zastupitelstvu Zlínského kraje přináší zdravotnictví.
Klíčovým bodem jednání bylo představení tzv. generelu KNTB – přednesl předseda představenstva ing. Jan Hrdý. Musím říct, že volba tohoto člověka do vedení Baťovky se nám povedla – klidný, věcný, orientovaný, dokáže mluvit jasně, bez kudrlinek. Generel znamená něco jako dlouhodobý plán, kam se chce hlavní krajská nemocnice posunout v letech 2024-2035. Není to jízdní řád japonského expresu, ale plán, tak aby jednotlivé akce na sebe navazovaly, aby se udržela výkonnost nemocnice a komplexní péče o pacienty po celou dobu. Aby se dalo pracovat rychle v době konjunktury, ale aby se také dalo přibrzdit, když je zrovna v nějakém období hluboko do kapsy nebo nás dusí průšvih jako byla nedávno epidemie Covidu.
Autorem generelu je DOMY ARCHITECTS www.domycz.com – pražský architektonický a projektový ateliér, který se zaměřuje na zdravotnické stavby. Je ale cítit i rukopis praktiků z vedení samotné KNTB, a také úcta k nadčasovému dílu Baťova architekta Gahury.
Mě, jako člověka s ekologickým smýšlením a jediného zastupitele za Zelené zaujalo a potěšilo, jak úžasně je v Baťovce naplněn záměr „nemocnice v zeleni“. Nemoc je pro každého velká nepříjemnost, na náladě nepřidá. Jsem ale pevně přesvědčen, že je propastný rozdíl léčit se mnoho týdnů v 6. patře paneláku, anebo mezi stromy, s výhledem do parku. Zřejmě si totéž mysleli i Baťovi architekti i jejicgh současní následovníci, kteří respektují Gahurův park, a k tomu vznikne centrální nemocniční park. Zůstane i přirozený přechod do krajinné zeleně v navazující severní části.
Ale zpět ke generelu, to podstatné v bodech:
1/ hlavní logistická osa = Třída 2.května, plus dvě příčné osy – Gahurův park a druhá v místě bývalé prádelny
2/ vjezdy do areálu jsou dva hlavní – nový západní pro urgent. Druhý, pro plánované příjmy a ambulantní provozy je z nábřeží, přičemž dopravně přetíženému nábřeží pomůže nový most přes Dřevnici
3/ průjezd areálem umožní dvě linie, jižnější částečně podzemní
4/ část budov v areálu je plně využitelná, jsou v dobrém stavu, postavené mnohdy v nedávné době. Jejich využití podstatně zlevní projekt.
5/ Provoz KNTB bude rozčleněn do několika zón – v západní části pavilon urgentní medicíny, ve střední části dětská medicína, na opačném konci pak ambulantní provozy, jednodenní chirurgie, nakonec RHB a následné péče. V další části je soustředěna laboratorní zóna, a nakonec zbývají objekty logistiky, ředitelství a v neposlední řadě – vzdělávání.
6/ v plánu je zapracováno propojení klíčových provozů nadzemními koridory. Aby všechny přesuny šly suchou nohou. Tady mám trochu smíšené pocity, protože vím, že mnoho lidí upoutaných dlouhodobě na lůžko, se těší na to, že zase uvidí nebe a ucítí vítr. Jsou věci, které klimatizace a televicźe nenahradí.
7/ dalším cílem je humanizace lůžek – zatímco v současnosti je jen 15% dvoulůžkových, do budoucna to bude 80%
8/ projektanti si uvědomují unikátnost zasazení areálu Baťovky do zeleně (to fakt každá nemocnice nemá…),
9/ zásadní požadavek je etapizace, návaznost, minimalizace dopadů na provoz. Prostor umožňuje dostavbu dalších modulů dle vývoje medicíny. Naprosto otevřeně pan ředitel konstatuje, že časová osa generelu je přibližná a že je ohrožena zevními vlivy. Protože nežijeme ve vzduchoprázdnu.
10/ výsledkem bude kompaktní nemocnice centrového typu, tedy to, co potřebujeme pro celý Zlínský kraj, nejen obyvatele zlínské aglomerace. Nemocnice, která se může pružně rozvíjet podle aktuálních potřeb.
Následovala tradiční vyčpělá debata na známé téma, proč nestavíme kolos v Malenovicích. Už se mi na to nechce odpovídat, nejsem kolovrátek. Ve zkratce řečeno, pokud chce někdo zahodit práci, která se v posledních letech slibně rozvíjí, a vrátit se na začátek, zažít znovu noční jednání zastupitelstva, aroganci, odvolávání primářů a schopných ředitelů, nekonečné Čunkovy monology, pak volte lidovce a STAŇáky.
A nakonec o jednom tématu, které nikdo překvapivě na krajském zastupitelstvu nezvedl, ač je to zásadní zpráva. Zastavení stavby dálnice D49 Hulín – Fryšták, za které podle většinového mínění prostého lidu může nepřiměřená ochrana křečka polního a odpor ekologických aktivistů. Ne tak docela. Křeček je v tom docela nevinně. Máslo na hlavě mají pánové z Ředitelství silnic a dálnic, stejně jako úředníci, včetně Stavebního úřadu Zlínského kraje. Pokud se v tak zásadním řízení neobtěžují vypořádat např. zásadní připomínky na hlukovou zátěž, čemu se diví? Pokud stavím dům, a soused není mému záměru nakloněn, musím si zajistit neprůstřelné argumenty, že moje činění je v souladu se všemi normami. Pokud vím o sousedových námitkách, a ignoruji je – nemůžu se divit, že stavební povolení nedostanu. Křeček je sice od Holešova dávno přestěhovaný, ale řekl bych, že jestli se k němu dostaly zprávy o úřednické neschopnosti, jeho nora se smíchy otřásá v základech.
P.S. já se nesměji. Budete se divit, ale Zelení mají dálniční spojení na Slovensko v programu od roku 2008. Nabízeli jsme i zprostředkování jednání s ekologickými iniciativami, aby se vyjasnilo, co jim vadí. Bylo s díky odmítnuto. Prý už není o čem jednat, všechno je vyřešeno. Není. Bohužel.